Co zrobić, gdy Twoja firma ma problemy finansowe?

Co zrobić, gdy Twoja firma ma problemy finansowe?

Zanik płynności finansowej to najtrudniejsze wyzwanie, z jakim zmierzysz jako właściciel firmy. Niewłaściwe decyzje w zarządzaniu, utrata klientów, kryzys na rynku – każde z tych elementów może okazać się górą lodową, która pociągnie twój przedsiębiorczy statek na dno. Jednak od momentu, kiedy uświadomisz sobie, że kasa zaczyna świecić pustkami do ogłoszenia bankructwa jest wiele czasu na podjęcie skutecznego ratunku. Poznaj sposoby, dzięki którym rozwiążesz problemy finansowe twojej firmy. 

 

Formy wsparcia dla firm

Możliwe, że do poradzenia sobie z kłopotami wystarczy reorganizacja działalności. Przyjrzyj się umowom z partnerami handlowymi, czy nie jesteś w stanie ich ponownie negocjować, aby ugrać coś na swoją korzyść? Możliwe, że dodatkowe fundusze znajdą się, jeśli zmniejszysz ilość stanowisk pracy w swojej firmie – do czasu aż ponownie nie odzyskasz płynności finansowej.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest faktoring. Na przykładzie: jeśli nasz kontrahent ma zapłacić fakturę do końca września, a jest dopiero początek miesiąca i nasza firma potrzebuje tych pieniędzy już, wtedy możemy zwrócić się do tzw. faktora, od którego dostajemy pieniądze za fakturę wcześniej. Zaletą faktoringu jest to, że nie my martwimy się czy nasz kontrahent jest płynny finansowo czy nie – zrzucamy to na głowę faktora.

 

Twój kontrahent zalega z płatnościami za faktury? Wytocz przeciwko niemu ciężkie działa i uruchom procedurę windykacyjną. Polega ona na tym, że odzyskujesz należne ci środki zapisane w umowie z partnerem handlowym. Jeśli uważasz, że z kontrahentem można się bez wkraczania na drogę sądową, wybierz windykację polubowną. Wówczas zawierasz z dłużnikiem umowę, gdzie określa się on w jakim terminie dokona płatności bądź wynajmij do tego celu firmę windykacyjną, która będzie pilnowała terminu za ciebie. Jeśli problem z dłużnikiem jest poważniejszy, wystąp o windykację sądową. W jej efekcie ściąganiem płatności zajmie się komornik.

 

Jeśli twojej firmie brakuje sprzętu – komputerów, kserokopiarek, samochodów, mebli – ale nie masz wystarczających środków na ich zakup, możesz dostać sprzęt w leasingu. Nie dokonujemy płatności o wartości całego sprzętu, uiszczamy jedynie raty wobec leasingodawcy. Otrzymane dobra użytkujemy przez wybrany okres czasu.

 

Nową możliwością, bo dostępną od 2013 roku, jest uzyskanie kredytu na VAT. Poręczeniem dla banku jest w tym przypadku nadpłata otrzymana z rozliczenia podatku VAT. Na uzyskanie większych kwot dla naszej firmy powinniśmy podpisywać umowy o zawarcie kredytu obrotowego. Są dwa rodzaje kredytu obrotowego, gdzie w pierwszym, kredycie na rachunku bieżącym, otrzymujemy od banku limit – kiedy kończą się fundusze firmowe, zaciągamy środki z przyznanego nam limitu. W wybranej opcji nie musimy się spowiadać z tego, na co przeznaczyliśmy środki. Drugi rodzaj, kredyt na rachunku kredytowym, wymaga od nas przygotowania planu, w którym przedstawimy dlaczego potrzebujemy pieniędzy i na co chcemy je wydać – zaś kiedy bank uratuje firmową kasę, otrzymanych środków nie możemy wydać na nic innego, jak na to, na co zadeklarowaliśmy ich wydanie.

 

Zalety pożyczki dla firm

Z firmą jesteśmy związani emocjonalnie, dlatego nie zawsze mamy trzeźwy pogląd sytuacji finansowej. W profesjonalnej, obiektywnej ocenie pomogą specjaliści, którzy podczas udzielania kredytu analizują działalność naszej firmy i służą dobrą radą. Pożyczka dla firm pozwala przedsiębiorcy głęboko odetchnąć, bo zabezpiecza od strony finansowej zobowiązania firmy, przywraca płynność finansową oraz pozwala tworzyć kolejne plany inwestycyjne. Przy częstych i dużych kredytach mamy możliwość włączyć odsetki oraz prowizje w wartość osiągniętego przychodu. Kredyt dla firm to przede wszystkim elastyczność, przedsiębiorca może go wydłużać bądź spłacić wcześniej.

 

Jakub Tyszkowski

 

Mail4business.pl
Twoje źródło wiedzy o biznesie

kontakt