Praca opiekunki osoby starszej

Zastanawiasz się, ile zarabiają opiekunki osób starszych w Niemczech? Zanim przejdziemy do porównania wysokości wynagrodzeń w Polsce i w Niemczech, wskażemy na czym polega praca opiekunki, a także, jaki jest wymagany zakres obowiązków. Praca opiekunki to praca, którą mogą podjąć osoby lubiące kontakt z drugą osobą. W pracy tej bardzo ważna jest cierpliwość oraz empatia. Do najważniejszych obowiązków opiekunki należy:

 • Opieka nad seniorem
 • Pomoc w codziennej toalecie
 • Zapewnienie wolnego czasu
 • Zakupy
 • Przygotowanie i serwowanie posiłków
 • Utrzymanie mieszkania w czystości
 • Pranie i prasowanie
 • Towarzyszenie podopiecznemu w umówionych spotkaniach

Oczywiście zależnie od kondycji i oczekiwań seniora, codzienne obowiązki mogą przyjąć bardzo różną formę. Zasadniczo dokładny zakres obowiązków na tym stanowisku powinien być dobrze znany jeszcze przed wyjazdem na kontrakt. Wtedy mamy pewność, jak będzie wyglądała nasza praca na miejscu. Im kondycja i stan zdrowia podopiecznego gorszy, tym więcej czasu opiekunka będzie musiała poświęcić na opiekę nad seniorem. W przypadku, gdy senior choruje na demencję starczą lub chorobę Parkinsona wymagane bardzo duże zaangażowanie ze strony opiekunki.

 

opiekunka trzymająca podopieczną za rękę
Opiekunki w Niemczech za tę samą pracę mogą zarobić nawet trzykrotnie więcej niż w Polsce

Ile zarobi opiekunka osoby starszej w Polsce?

Statystyki pokazuję, że największa grupa opiekunów osób starszych pracujących w Polsce zarabia pensję na poziomie minimalnej krajowej. Oznacza to, że od 1 stycznia 2020 po podwyżce minimalnej pensji krajowej zarabiają 2600,00 zł brutto, czyli 1920,62 zł na rękę. Biorąc pod uwagę dużą dyspozycyjność jaka wymagana jest od opiekunek, nie jest to wysokie wynagrodzenie. Dlatego jeżeli tylko znasz język obcy, przynajmniej na poziomie podstawowym, powinieneś spróbować pracy w krajach Europy Zachodniej. Tutaj wygrodzenie za ten sam zakres obowiązków jest dużo wyższe. Dlatego jeżeli chciałbyś podreperować swój budżet i możesz wyjechać na przynajmniej miesięczny kontrakt, spróbuj podjąć prace za granicą.

 

Ile zarobi opiekunka osoby starszej w Niemczech w 2020?

W przypadku opiekunek pracujących w Niemczech, na wysokość wynagrodzenia ma wpływ kilka czynników:

 • Czy opiekujemy się osobą obłożnie chorą? Czy opieka nad seniorem wymaga specjalistycznych umiejętności medycznych?
 • W jakim landzie podejmujemy pracę? Zasadniczo w landach zachodnich zarobimy więcej niż w landach wschodnich
 • Jaki jest poziom znajomości języka? W przypadku braku znajomości języka niemieckiego lub bardzo słabej znajomości języka zarobimy najmniej.

 

Wynagrodzenia opiekunek w Niemczech najczęściej oscylują w kilku przedziałach:

 • Wynagrodzenie 1000 – 1200 euro netto na miesiąc – w przypadku niewielkiej znajomości języka niemieckiego, a także braku konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w opiece nad osobą chorą
 • Wynagrodzenie 1250 – 1400 euro netto na miesiąc – tyle zarobimy przy komunikatywnej znajomości języka niemieckiego, a także w przypadku gdy opieka nad seniorem jest nieco bardziej wymagająca
 • Wynagrodzenie 1450 – 1600 euro netto na miesiąc – tyle zarobimy, jeżeli opiekujemy się parą seniorów np. małżeństwem. Wyższe wynagrodzenia są także najczęściej dostępny w przypadku opieki nad seniorem wymagającej stałej opieki ze względu na słabą kondycję fizyczną, przykładowo gdy zmaga się z Parkinsonem, demencją starczą czy Alzhaimerem.

Zależnie od tego z jaką agencją podpiszesz kontrakt, będziesz mógł liczyć na dodatkowe premie i nagrody. Najczęściej są one przyznawane za pracę w święta, pracę w wakacje czy za inne dodatkowe aktywności.

Jeżeli chciałbyś podreperować swój budżet,  praca w opiece nie jest Ci obca, a dodatkowo posługujesz się językiem niemieckim przynajmniej w stopniu podstawowym, wyjedź do pracy do Niemiec.