Laserowa drukarka do biura

Drukarka – urządzenie, które dziś stanowi tak bardzo integralną część każdego biura, sklepu, firmy informatycznej czy też gospodarstwa domowego, że bez niej każda praca stałaby się o wiele bardziej trudniejsza, a może nawet niemożliwa. I choć komuś może się to wydawać śmieszne albo nierozsądne, ale zdarzają w życiu również sytuacje, w których trzeba się zastanowić: kupić czy wydzierżawić? Jeśli właśnie borykasz się z tym problemem, ten tekst jest właśnie dla Ciebie. 

 

Drukarka nie tylko do biura

Drukarka – jak sama nazwa wskazuje – to maszyna służąca do drukowania tekstów wszelakiego rodzaju, obrazów i rysunków, które wcześniej zostały zapisane pulpicie komputera, na dysku, bądź urządzeniu przenośnym typu płyta CD lub pendrive. Aby jednak mogła zacząć pracować, wcześniej należy ją podłączyć do monitora lub laptopa i wydać odpowiednie polecenie. Warto również wiedzieć, że o jej jakości w głównej mierze decydują cztery parametry: możliwość drukowania w kolorze, rozdzielczość drukarki, prędkość wydruku, czyli ilość stron na minutę oraz rozmiar pamięci. Ponadto na rynku dostępnych jest co najmniej kilka jej rodzajów, w tym m.in.

 

 • igłowa – posiada taśmę barwiącą podobną do tej, jaką można było zobaczyć w maszynach do pisania, a najczęściej można spotkać wszędzie tam, gdzie drukowane są faktury i inne tego typu dokumenty. Doceniana przez wielu głównie za niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym. W sklepach dostępna jest jako drukarka 9-, 24-igłowa oraz wielogłowicowa;
 • atramentowa – litery lub rysunki tworzone są z maleńkich kropelek atramentu, które wytryskają na papier za pomocą precyzyjnego układu dysz głowicy atramentowej drukarki; jej rozdzielczość może wynieść nawet 600 dpi, a szybkość to kilkaset znaków na sekundę;
 • laserowa – stanowi połączenie kserografu i lasera sterowanych za pomocą drukowanej informacji przesyłanej z komputera specjalnym językiem programowania właściwym dla drukarek; jej szybkość sięga kilkunastu stron na minutę, a rozdzielczość to 1200 dpi; Jeżeli szukasz wydajej drukarki laserowej z pewnością warto rozważyć drukarki Kyocera.
 • termiczna – drukarka mozaikowa, która drukuje na metalizowanym od spodu papierze na wskutek wyładowań elektrycznych. Najczęściej spotykane są w bankomatach i faksach;
 • wierszowa – pracuje wyłącznie w trybie tekstowym, gdzie za jednym ruchem stawia cały rząd znaków; w chwili obecnej wykorzystywane jednak są bardzo rzadko głównie z powodu swoich mocno ograniczonych możliwości.

 

Zakup odpowiedniej maszyny nie powinien być zatem dziełem przypadku, ponieważ drukarka drukarce nierówna i nie każda jest w stanie spełnić wszystkie oczekiwania wobec jej użytkownika.

 

Drukarka biurowa – kupno czy dzierżawa?

Podobnie jak przy wyborze odpowiedniego rodzaju drukarki, tak i później, już po podjęciu decyzji bez wątpienia pojawia się pytanie: co jest lepsze – kupno czy dzierżawa? Jedno i drugie rozwiązanie będzie miało swoje wady i zalety. Do niewątpliwych walorów, jakie daje możliwość dzierżawy drukarki, zaliczyć trzeba:

 

 • dostęp do najnowszej technologii i urządzeń bez ponoszenia wkładu własnego w inwestycję,
 • zerowe koszty amortyzacji urządzeń,
 • łatwiejsze zarządzanie budżetem,
 • dłuższy okres gwarancji – nawet do 60 miesięcy, czyli 5 lat,
 • miesięczna faktura jest fakturą usługową, którą można łatwo zaksięgować, a to przekłada się bezpośrednio na koszt podatku dochodowego,
 • nie trzeba angażować w to własnych zasobów IT,
 • po upływie terminu wynajmu drukarki można ją odkupić za symboliczną złotówkę i podpisać umowę serwisową.

 

Niestety, decydując się na dzierżawę, trzeba liczyć się również z pewnymi jej zagrożeniami, czyli wadami, jakimi może być wybór nieuczciwego dostawcy, który nie posiada wiedzy technicznej potwierdzonej przez producenta drukarki, koszt wydruku pojedynczej strony oraz parametry techniczne samego urządzenia biurowego. Analogicznie rzecz ujmując, na kupno drukarki można zdecydować się wtedy, gdy:

 

 • koszt zakupu urządzenia jest niższy niż jego dzierżawa,
 • jej klient ma pewność, że zakup drukarki się zwróci,
 • gdy właściciel lub firma chcą być niezależni w zakresie sprzętu biurowego,
 • firma ma mocną pozycję na rynku i dobrze radzi sobie finansowo, czyli umie zarobić na siebie,
 • zakupiony sprzęt będzie wydajny i funkcjonalny na tyle, aby spełnić oczekiwania wobec właściciela firmy lub pracownika, który będzie z niej korzystał.

 

Niestety w przeciwieństwie do dzierżawy, kupno nawet najprostszego w obsłudze i najmniejszego sprzętu biurowego może okazać się dużo bardziej droższą inwestycją dla firmy lub własnej działalności gospodarczej, zwłaszcza takiej, która dopiero co zaczęła funkcjonować na rynku. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę ilość drukowanych stron, wydajność urządzenia i jego parametry techniczne, długość gwarancji na sprzęt oraz koszy serwisowania w przypadku awarii lub wymiany tuszu. Po obliczeniu wszystkich kosztów zarówno odnośnie kupna, jak i dzierżawy drukarki biurowej może się okazać, iż to drugie rozwiązanie po prostu będzie o wiele tańsze, wygodniejsze, a przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. W końcu nie bez powodu mówi się, że „czas to pieniądz”, prawda?

 

Powyższa analiza tematu to jedynie przykładowe argumenty, które w rzetelny sposób opisują, jak bardzo trudna i złożona jest to decyzja. Niemniej warto podjąć ten wysiłek, aby w przyszłości firma mogła cieszyć się jak najlepszą kondycją finansową oraz mocną pozycją na rynku. Niezależnie od tego, czy drukarka będzie zakupiona czy wynajęta, jej działanie będzie skuteczne, jeśli zostanie w pełni dostosowane do specyfiki firmy lub naszych indywidualnych potrzeb.