Niezbędne wyposażenie biura

Otwarcie własnej działalności to sporo załatwiania, podpisywania, wczytywania się w dokumenty i prawie zawsze taka działalność potrzebuje biura. Musi być ono odpowiednio wyposażone, aby praca przebiegała płynnie i wydajnie.

 

Co powinno znaleźć się w każdym biurze?

Biurko i krzesło wydają się być tak oczywiste, że nawet nie trzeba by o nich wspominać, lecz niezwykle ważne jest, aby były one odpowiednie. Biurko musi być odpowiednio duże (w zależności od wykonywanej pracy), dobrze żeby gdzieś blisko były szafki lub szuflady na najbardziej potrzebne dokumenty i przybory.


Krzesło powinno być wygodne, z regulacją wysokości i oparcia, aby nasz pracownik mógł wygodnie i zdrowo przepracować swoją ilość godzin. Dobrze żeby było ono mobilne, to znaczy na kółkach i obrotowe, aby wygodnie móc nim operować w, często niewielkiej, przestrzeni biurowej. Dostępne są również tak zwane “aktywne siedzenia”, które poprawiają jakość pracy na siedzących stanowiskach pracy.

 

Oczywiście obowiązkowy jest komputer lub laptop, odpowiedni w zależności od tego, co pracownik będzie musiał na nim robić. Potrzebny będzie również telefon do połączeń zewnętrznych i jeśli firma jest większa, również wewnętrznych. Na pewno przyda się drukarka i materiały eksploatacyjne do niej. Takie urządzenia jak niszczarka, laminator czy bindownica są rzadziej używane, ale w pewnym momencie mogą okazać się niezbędne. Jeśli praca wymaga częstego przeliczania, może przydać się porządny kalkulator.

 

Niezbędna są segregatory, teczki różnej wielkości, tak zwane koszulki (ofertówki na dokumenty), różnego rodzaju koperty oraz papiery do drukarki. Warto każde miejsce pracy wyposażyć w kalendarz i notatnik. Jeżeli pracownicy pracują w zespołach może im się przydać tablica planistyczna.

 

Żadne biuro nie obejdzie się bez pewnych małych, ale niezwykle przydatnych akcesoriów takich jak różne materiały piśmiennicze (długopisy, ołówki, zakreślacze, kolorowe cienkopisy), karteczki samoprzylepne, ale też zwykłe, kolorowe znaczniki. Przy pracy z dokumentami ważne są spinacze i zszywacze. Takie rzeczy jak taśma, nożyczki czy linijka również mogą się przydać.

 

Dla zachowania estetyki i przyjemności pracy warto postarać się, aby ściany, meble i akcesoria były dobrane kolorystycznie. Raczej nie wiąże się to z większymi wydatkami, bo sklepy mają szeroki wybór kolorystyki. Można również pomyśleć o jakiś ozdobach jak rośliny lub obrazy.

 

Korespondencja firmowa jako niezbędny element wyposażenia biura

Korespondencja firmowa jest nieodłącznym elementem każdej instytucji czy działalności. Można wyróżnić korespondencję przychodzącą czyli pisma, które firma otrzymuje; wychodzącą czyli te pisma, które wysyła, oraz wewnętrzną, w której skład wchodzą wszelkie pisma będące w obiegu wewnątrz firmy.

 

Dobre dla wizerunku przedsiębiorstwa będą koperty firmowe i papier z logo, czy odpowiednie też pieczątki dla pracowników podpisujących pisma. W dużych instytucjach, w których pracownicy mają do czynienia z przytłaczającą ilością korespondencji warto pomyśleć o urządzeniach, które pomagają w mechanicznych czynnościach, takich jak otwieranie i zaklejanie kopert, składanie papieru czy stemplowanie.
 

Agata Makselon