Zapotrzebowanie na spawaczy w Polsce

Czy wiesz czym zajmuje się spawacz? Jeśli interesuje Cię dokładniejsze poznanie specyfiki tego zawodu to ten tekst jest wręcz idealny dla Ciebie. Przeczytaj go i dowiedz się jakie wymagania stawiane są przed osobami, które chcę wykonywać zawód spawacza oraz sprawdź, gdzie można znaleźć pracę mając taki fach w ręce. Zapotrzebowanie na spawaczy w Polsce jak i za granicą jest naprawdę wysokie, dlatego warto zainteresować się obraniem właśnie takiej drogi zawodowej.

 

Jakie wymagania stawiane są przed spawaczami?

Wymagania stawiane przed osobami, które chcą wykonywać zawód spawacza są dwojakie. Z jednej strony dotyczą one fizycznych możliwości danej osoby. Spawacz musi być chociażby wytrzymały na długi wysiłek fizyczny, silny, musi umieć pracować w ciężkich warunkach, często nawet z narażeniem swojego zdrowia czy życia. Dlatego też w dużej mierze zawód ten wybierany jest głównie przez mężczyzn. Z drugiej strony pracownik musi posiadać także odpowiednie wykształcenie, umiejętności i kwalifikacje. Niezbędne jest zatem ukończenie szkoły technicznej lub zawodowej o profilu spawalniczym, ponadto konieczne jest zrealizowanie i ukończenie specjalistycznego kursu i nabycie uprawnień do wykonywania zawodu. Spawacz musi również doskonale znać budowę i sposób działania maszyn, które używa w trakcie wykonywania swojej pracy. W dodatku przyda się również zdolność technicznego myślenia, wręcz sokoli wzrok oraz dobra koordynacja ruchowa. Natomiast w tym zawodzie nie odnajdą się osoby, które mają problemy zdrowotne, na przykład cierpią na różnego rodzaju alergie, czy też borykają się zaburzeniami równowagi lub poważnymi wadami wzroku. Bez dwóch zdań zawód spawacza wymaga krzepy i wyjątkowej kondycji.

 

Czym zajmuje się spawacz?

Zajęcia, które wykonuje spawacz są różnorodne, należą do nich między innymi:

  • przygotowywanie powierzchni przeznaczonej do spawania,

  • spawanie metalowych elementów,

  • wykonywanie lutowania,

  • dokonywanie zgrzewania różnymi technikami,

  • przecinanie za pomocą palnika gazowego,

  • obsługiwanie maszyn i urządzeń spawających,

  • konserwowanie używanego sprzętu,

  • sprawdzanie jakości wykonanej przez siebie pracy,

  • prowadzenie odpowiedniej dokumentacji.

Praca nie tylko w Polsce, ale i za granicą

Osoba wykonująca zawód spawacza może być zatrudniona w wielu miejscach. Praktycznie każdy sektor przemysłu potrzebuje fachowców posiadających kwalifikacje w tym zakresie. Taka sytuacja wpływa korzystnie na fakt, iż cały czas jest dużo ofert pracy dla spawaczy. Dodatnio działa również to, że jest to ciężka praca fizyczna i niewiele osób się na nią decyduje. Jednak jeśli ktoś zacznie już podążać tą drogą i sprosta stawianym wymaganiom to może być pewny, że znajdzie satysfakcjonujące go zatrudnienie i to zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. Bowiem spawacz to zawód ceniony, a co ważniejsze pracodawcy poszukują pracowników z takim fachem w ręku.

 

Jak widać praca, jako spawacz jest bardzo interesująca. Jednocześnie wymaga ona krzepy fizycznej, dużej siły i wytrzymałości. Nie każdy sobie z nią poradzi. Jednak rosnący popyt na spawaczy sprawia, że wiele osób decyduje się kształcić właśnie w tym kierunku lub pod tym kątem przekwalifikowywać się. Również zarobki wcale nie są takie małe i mogą zachęcać do podejmowania pracy w takim zawodzie. To naprawdę się opłaca!